Krupac je ne samo jedno od najvećih sela Pirotskog okruga, već i jedno od istorijski najznačajnijih delova ovog kraja, donoseći sa sobom pomalo zaboravljenu legendu.
Samo selo izgrađeno je na temeljima rimskih zdanja, uglavnom velelepnih vila tog doba. Krupačko groblje nalazi se iznad drevne grobnice kojoj još uvek nije utvrđen period iz kojeg dolazi, ali se pretpostavlja da je čak i starija od rimskih tragova na ovim prostorima.
Ono što zna većina meštana, kako Pirota tako i samog sela, jeste legenda o čuvenom Atili, Hunu koji je predstavljao strah i trepet među stanovnicima moćnog Rima, koji su ga iz straha prozvali „Bič božiji“, verujući da je poslat od Boga kako bi ih kaznio za to što su ogrezli u grehu.
Atila Hunski bio je kralj tada velike i moćne Hunske države u periodu od 434. Godine pa sve do svoje smrti 453. Godine. Njegovo carstvo prostiralo se od Dunava do Baltičkog mora, od reke Ural pa sve do delova današnje Nemačke. Njegova vojska sačinjena od mnoštva uglavnom Azijskih plemena, veštih konjanika lako je prodirala u teritoriju Istočnog i Zapadnog Rimskog carstva, nanoseći mnogo bolnih poraza Rimljanima, čija su cena bila raznolika blaga koja su iz ruku moćnog carstva prelazila u vlasništvo hunskog vođe.
Nakon neuspelih opsedanja Konstantinopolja i Rima, Atila je dostigao vrhunac svoje vladavine, a smrt je spoznao prve bračne noći, po jednoj teoriji bio je otrovan od ruke svoje supruge, dok druga teza govori o tome kako je hunski car preterao u alkoholu i na taj način sebi presudio.
Po Hunsko/Gotskom običaju, telo Atile je te večeri spaljeno, a njegovi ostaci su raspoređeni u tri kovčega, prva dva napravljeni su od srebra odnosno zlata, dok je treći načinjen od gvožđa. Legenda kaže da su Huni na kratko promenili tok reke Tise kako bi u njenom koritu sahranili legendarnog vođu, nakon čega su Tisu usmerili natrag u staro korito kako bi ona misterijom prekrila Atilino grobno mesto.
Teorija o njegovom mogućem sahranjivanju javila se dosta kasnije, mada je tokom poplava u selu pedestih godina 20. veka pronađena kamena ploča za koju meštani smatraju da je pripadala Atilinoj grobnici.
Jako je teško dokazati ovakve tvrdnje, opipljivijih dokaza nema a arheološka istraživanja do sada nisu donela nove. Takođe, nije logično da je Atila svoje venčanje organizovao sa „ove“ strane Dunava, mnogo je realnije da se to desilo negde u Panonskoj niziji gde su se on i njegova vojska osećala mnogo sigurnije, podaleko od rimsih snaga.
Pa ipak, ono što je interesantno u vezi Atile i njegove legende među stanovnicima Pirota i okoline jeste činjenica da je ova priča duboko ukorenjena među starosedeocima ovog kraja. Činjenica da su generacijama čak i oni nepismeni dobro znali za hunskog cara ne ide u prilog zvaničnoj teoriji da se velika većina naših predaka doselila na ove prostore u 7. veku. Jer, ako su se stari Sloveni ili Srbi tada doselili na Balkan, kako su znali za Atilu, i zašto bi legenda o njemu ostala tako duboko urezana u pamćenja naroda koji u njegovo vreme nije živeo na ovim prostorima.
Jedno je sigurno, Pirot je grad pun istorije i mističnih priča, a mi smo danas osvetlili još jednu.
Autor: Nenad Stanković
Najistaknutiji građani Pirota kroz istoriju (četvrti deo)
ПодробнееАрхеолошки локалитети ЈИ Србија - Archaeological Sites SI Serbia https://fb.watch/99ozj-yexv/
ПодробнееPričanje priča jedan je od najvažnijih sadržalaca jedne civilizacije...
ПодробнееIstorijat najvažnije sporedne stvari na svetu, njen nastanak i razvoj u našem gradu
Подробнее„Ko se jednom napije vode sa Guševice, teško odlazi iz Pirota, a još ga teže zaboravlja“
ПодробнееKakve veze ima jedna od dve najuticajnije dinastije moderne istorije Srbije sa južnim krajevima oslobođenim za vreme Obrenovića
ПодробнееDa li ovaj znak na ćilimu predstavlja zlo ili nešto drugo? Kako su nacisti „ocrnili“ simbol sunca i dobre sreće utkane u pirotski ćilim
ПодробнееNajistaknutiji građani Pirota kroz istoriju (treći deo)
ПодробнееRetki se usuđuju i da govore o tome, danas je to naša tema
ПодробнееMilan Piroćanac – prvi srpski moderni intelektualac
ПодробнееGreška ikonopisaca ili jedinstveni prizor na svetskom nivou?
ПодробнееSukovski manastir je, poput Žiče, jedan od retkih u neposrednoj blizini glavnog putnog pravca i lako dostupan.
ПодробнееDa li je majka poslednjeg vladara Romejskog carstva ktitor manastira Poganovo?
ПодробнееLekovito izvorište sakriveno unutar kanjona Gradašničke reke.
ПодробнееNe kaže se slučajno da je Pirot kapija istoka i zapada. Nezaobilazna destinacija na putu između Evrope i Azije.
ПодробнееDragoljub Jovanović - naučnik, političar, univerzitetski profesor, borac za slobodu...
ПодробнееSvaki Piroćanac i bez gledanja može stići do kapije kuće Malog Riste. Čuveni konak ovog trgovca, a današnji muzej, sem brojnih istorijski vrednih predmeta čuva i mnoge tajne, kao i priče o stanovnicima Pirota tokom 19. veka.
ПодробнееVojvoda ili razbojnik, srpski ili bugarski junak?
ПодробнееSrednjovekovna građevina koja krije mnoge tajne.
ПодробнееPirotski ćilimi su jedinstveni u svetu zbog načina izrade a nalaze se na Uneskovoj listi nematerijalnih kulturnih dobara Republike Srbije.
ПодробнееGrnčari sa šireg prostora Pirota su bili nadaleko poznati. O tome govori i podatak o njihovoj brojnosti, po kojoj je u Srbiji 1914. godine ukupno bilo 173 grčnara. Od toga broja je 113 grnčara bilo samo iz Pirota. Najpoznatiji potiču iz sela Veliki i Mali Suvodol.
ПодробнееPočetkom XVIII veka su Crnovunci ili Karakačani, čiji su koreni povezani sa Grcima ili Cincarima, počeli proizvodnju kačkavalja i izvoz na sva tada velika i poznata tržišta. Staroplaninske padine bogate lekovitim biljem su predstavljale pogodnu ispašu za sortu ovaca koju su sami naselili, i dobru osnovu za visokokvalitetno mleko. Šezdesetih godina dvadesetog veka je bio zvaničan sir Bele kuće. Uz stara srpska vina, najbolji je pirotski kačkavalj.
ПодробнееNaredne godine će se navršiti 130 godina od prvog zvaničnog pojavljivanja pirotskog ćilima na nekoj manifestaciji. Iz do tada običnog proizvoda za svakodnevnu upotrebu u domaćinstvu, pirotski ćilim je izrastao u statusni simbol, zaštitnika kuće i porodice, poslovne amajlije... Svojom neobičnom lepotom, originalnošću i dugovečnošću predstavlja pravo umetničko delo.
ПодробнееDa li zaista postoji nešto što se može nazvati pirotskom umetnošću?
Подробнее